E-Ticaret Sitesinde İçeriğin Önemi

 

   Ülkemizde yıllardan beri yükselişte olan e-ticaret, gelişimini her geçen yıl pazardaki payını katlayarak sürdürmektedir. Firmalar gün geçtikçe büyüyen bu e-ticaret pastasından pay alabilmek için, güçlü yatırımlar yapmaktadır. Teknoloji anlamında yapılan bu yatırımlar günümüzde yeni meslekleri karşımıza çıkarmaktadır. İçerik uzmanlığı en öne çıkan mesleklerden biridir.

    Pazar araştırması, ürün seçimi ve hedef kitlesini derken girişimciler kendilerini bir anda ticaretin içinde bulur. Kolay adımlarla başlayan bu süreç rekabetin arttığı yerlerde bazen zorlu süreçlere doğru yol alabilir. İşte bu zorlu süreçlerde kopya ve benzer şeylerden uzak kendinizi farklı kılacak yöntemler sizi kurtarabilir. Özgün hazırlanacak her içerik ile zamanla uzmanlaşıp kendi tarzını oluşturacak ve markalaşma sürecinize katkı sağlayacaktır. İçerik uzmanlığının en büyük başarısı firmanıza ve markanıza değer katması olacaktır.

 

İçeriğin E-Ticaret Sitesine Kattığı Değerler Nelerdir?

 

Kategori Kurgusu

En başta E-ticaret sitenizin işleyişi bakımından en önemli noktadır. Kullanıcı deneyimi açışından içeriklerin doğru ve ulaşılabilir olması gerekir. Müşteri aradığı ürün kategorilerinde rahatlıkla gezebilmelidir. Benzer ürünlerle ilgisini çekebilecek farklı kategorilerdeki ürünleri de keşfetmesine sağlayacaktır.

Ürün Hikayeleştirmesi

E - Ticaret sitenizde ürün açıklama detaylarını girmeniz önemli fakat burada daha önemli olan şey ürün ile müşteri arasındaki duygusal bir bağ kurabilmektir. Sitemize gelen müşterimize ürünü hikayeleştirerek onu hissettirmemiz gerekir. Yani ürünün detaylarından çok sağlayacağı faydaları karşı tarafa iletmemiz gerekir. Bunu başardığımız vakit satış konusunda başarı olduğu gibi, daha çok akılda kalıcı oluruz. Bu durum aynı zamanda bizim markalaşma hikayemizi de yazmak demektir.

Reklam ve Kampanya İçerikleri

   On-line E-ticaret sitelerinin en önemli iki gücü diyebiliriz. Özellikle yeni başlayan siteler için reklam ve kampanyalar sizi potansiyel müşterilere ulaştırmada hayati rol oynar. Nasıl ki yeni ekilen bir çiçeğe can suyu verilmesi misali.. 

    Dijital reklamların sitenize müşteri getirmenin yanında diğer bir katkı ise hedef kitlenizi tanımlayabiliyor olmanızdır. Örneğin sattığınız ürün bayan kesime hitap ediyorsa, demografik olarak bayanları seçebilir ve sadece reklamınızı onlara gösterebilirsiniz. Burada önemli olan diğer mesele reklam stratejilerini belirlerken hedef kitlenizin karşısına çıkacak olan başlık ve sloganlarınızdır. Belirli kriterleri gözeterek ustalıkla hazırlanması gereken bu içerikler, başarılı sonuçlar için uzmanlık gerektirebilir. Deneme yanılma yöntemi ile uzmanlaşacağınız gibi kendisini bu yönde geliştirmiş, işi içerik uzmanlığı olan kişi ve kurumlara da yaptırabilirsiniz. Reklam ve kampanyalarınızın kurgusu da verimliliği arttıracak en önemli etkendir. Sonuçta içerik uzmanının bütün bu etkenleri dikkate alması gerekir.

 

Arama Ağı Optimizasyonu  (SEO)

  Arama ağı optimizasyonu olarak dilimize geçen “Search Engine Optimization” kelimelerinin tercümesinden ibarettir. Kısa adıyla SEO olarak bilinen bu alan, günümüzde rekabetin yaşandığı en büyük ortamdır. Çünkü web siteleri reklam vermeden en üst sıralarda çıkmayı istemektedir. Biliyorsunuz reklamda bütçeniz bittiği zaman reklamınız yayından kalkar. Ama SEO bu durum süreklidir. Buda SEO kısmını gizemli tutmaktadır. Sitenizin işleyişinde çok büyük hata yapmadığınız sürece çok fazla değişiklik yaşamazsınız. İçeriklerinizi de özgün bir şekilde üretip, kopya ve benzer içeriklerden de ayrışırsanız o zaman yeriniz yukarı yönlü olacağı garanti diyebiliriz. İçerik uzmanın yazdığı içeriği makine dilinin anlayacağı şekle uyarlaması gerekir. Çünkü arama robotlarının saniyeler içerisinde milyonlarca web sitesini taraması ve sizin de buna yardımcı olması gerekir.

  Diğer bir durum ise düzenli ve özgün şekilde hazırladığınız içeriklerin sitenize gelen müşterileriniz tarafından da okunur olması gerekir. Sitede geçirilen zaman sitenin otoritesini etki edip sitenizin kalite puanını arttıracaktır. Bu da SEO açısından çok önemli durumdur. Bunu da kaliteli üretilen içerikler sayesinde yapabiliriz. Aksi durumda siteden hemen çıkma oranları oluşursa bu durumda bizim sitemizin otoritesini düşürüp, geri sıralara düşmemize sebep olacaktır.

 

İçerik Uzmanlığının E- Ticaretteki Rolü

 

 

     İçerik uzmanlığının e-ticaret rekabetinde kritik öneme sahiptir. Dijital pazarlamanın her adımında çok önemli yere sahiptir. Örneğin reklam kampanyalarımızın daha fazla tıklama alması için müşteriyi harekete geçirici içerikler ustalıkla dizilmesi gerekir. Son dönemde firmaların içerik uzmanlarını istihdam etme arzusu da buna dayanmaktadır. Geleceğin trend olarak görülen mesleklerinden biride rahatlıkla içerik uzmanlığı diyebiliriz. Ürünün kalitesi ve satış fiyatı kadar ürünün faydasını izah edebilecek onun hikayesini yazabilecek uzmanlar, kendilerine ve çalıştığı kurumlarına artı değer katacaktır. Şüphesiz işletmeler kar amacıyla kurulduğu için satışa dönük her adım da başarıya ulaşmış olacaktır.