Alışkanlıklarımızı değiştiren internetin şüphesiz en büyük trendlerinden olan e-ticaret, 1995 yılından itibaren kendini göstermeye başladı. E-ticaret ile 7/24 ve istediğimiz yerden zamandan mekandan bağımsız alışveriş yapabilmekteyiz. Üstelik yalnızca birkaç dakika içerisinde... Ülkemizde 2013 yılından itibaren büyüme gösteren e-ticaret, gelişimini her geçen yıl pazardaki payını katlayarak sürdürmektedir. Sizde bu e-ticaret pastasından pay alabilmek için  e-ticaret sitenizi kurmak için girişimlerde bulunabilirsiniz. Ama öncesinde altın kuralları bilmenin faydası olacaktır.


  E-Ticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

      E-ticaret sitesi kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgi edinmek mümkün. E-ticaret sitesi kurarken her şeyden önce sahip olunması gerekenlerden biri hosting diğeri domain. İkisi de birbirinden ayrı düşünülemez. Hosting ve domain için  yıllık olarak belirli ücretler ödersiniz. E-ticaret yapan herkes alan adına ve hosting alanına  göre belli bir ücret öder. Bu kural web sitesi olan herkes için geçerlidir.

      Domain alırken dikkat etmeniz gereken; ö, ç, ğ, ş, ü, ı gibi Türkçe karakterler kullanmamak ve markalaşmaya müsait, anlaşılabilir bir alan adı almanızdır. Hızlı açılan bir web sitesi kaliteli bir hosting alanında barınıyor demektir. (Site açılmasında Google belirlediği azami 5 saniyedir.)

      E-ticaret sitesi kurmak için pek çok yazılım ve bunlar için hizmet veren firmalar vardır. Arayüzü sizin için en kullanışlı olan ile çalışmalarınıza başlayabilirsiniz Ayrıca e-ticaret yapabilmek, vergiden sorumlu yani mutlaka bir firmanızın olması gerekir. Firmanız olmaması durumunda şahıs firması kurmanız gerekmektedir. 

      E-ticaret sitesi konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, hedef kitlenizi ve ürün analizinizi doğru yapmalısınız. Muhtemel müşterilerinizin beklentileri neler, hangi pazarlarda var olmanız daha kazançlı, ürününüz kullanışlı mı, geniş kitlelere mi hitap ediyor yoksa niş bir ürün mü satıyorsunuz gibi pek çok sorunun cevabını önceden verdikten sonra e-ticaret alemine atılmanız daha isabetli olur. Doğru ve akılcı bir planlama yapmadan e-ticarete başlamanız sizin için kayıplara yol açabilir. Ancak ürünlerinizi temsil eden sektör ile ilgili iyi bir pazar analizi ile yaptığınız işi büyütüp alanında daha başarılı olabilirsiniz.

     E- ticaret Sitesi Fiyatları

     Gerçekte bir mağaza açmaktan çok daha düşük maliyetle kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Alacağınız e-ticaret paketine göre fiyatlar farklılık göstermekte. Örneğin  bir kaç ürün resmi olsun telefon numaram yazsın derseniz ortalama 500 -1000 TL  ödersiniz. Entegre sistem, muhasebe programları, pazaryerleri destekli çözümler devreye girdiğinde  5.000 - 50.000 TL'ye  varıncaya kadar fiyatlar çıkabilmekte. Üstelik bu fiyatlarda sistemi satın almıyor sadece kiralamış oluyorsunuz. Kendi web siteniz olsa bile sisteme müdahale edemiyorsunuz. O yüzden teknik destek ekibi hızlı dönüş yapan yerle çalışmanızı şiddetle öneririm. E-ticaret sitesi fiyatları projelere ve işlevselliğine göre değişkenlik göstermektedir. Burada amaç aslında kurulan sistemi işler hale getirebilmektir. Örneğin 5000 tl verip sistemi kurdunuz. Sonrasında onu ayakta tutabilmektir. Sistemi kurduktan sonra online mağazanızın tanıtımına başlamanız gerekir. Ürününüzle ilgili bir web sitesine reklam vererek hedef kitlenizi sitenize çekebilirsiniz. Google ve instagram reklam kampanyaları düzenlemek sitenize müşteri çekmek için güzel bir başlangıç olacaktır. Örneğin moda ürünleri satan bir e-ticaret sitesine sahipseniz, moda  bloglarına vereceğiniz reklamlar aracılığıyla moda ile ilgilenen kişileri sitenize kolaylıkla çekebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz kadar ürünü sitenize ekleyip satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra pek çok online satış yapan online pazar yerleri ile entegre olarak, ürünlerinizi oradan da satışa çıkarabilirsiniz.

 

   Özetle

 E-ticaret sitesi kurarak bir yerden başlamak ticaret sektörü için kaçınılmaz bir durumdur. Ürünlerinizi bölgesel ve küresel çapta tanınmasına olanak sağlayan web siteleri ticaretin artık  en önemli parametrelerinden biri. Zaman ilerledikçe online tarafa geçişler artarak devam edecek. Ticaret kavramı da kendini bu noktada yani genel pazarda hiç süphesiz yeniden konumlandıracak.